Forum Discuţii juridice Executare silită Executare credit prescris
Discuție deschisă în Executare silită

Executare credit prescris

Buna ziua,
Va rog daca se poate sa m-i se raspunda la urmatoarea situatie in care ma aflu.
In 2007 am luat un card cu 3 salarii,am platit,apoi am ramas fara serviciu,am mai platit,ultima plata fiind in 2009(am chitantele) si anul acesta in septembrie mi-a venit titlu executoriu,am depus contestatie,motivul fiind prescrierea.
Ei au incadrat adresa gresit,instanta mi-a dat castig de cauza si a acceptat ca este de competenta lor teritoriala,urmand sa se trimita dosarul la judecatoria de care apartin si sa se dea un nou termen
Am adresa de domicilu in curtea bunicilor la tara,executorul mi-a trimis instintare ca imi va pune poprire pe salariu,nu lucrez,bunuri nu am
Care este urmatorul pas,vine acasa la bunicii mei,au dreptul sa puna sechestru pe bunurile din casa daca am domicilul acolo.Trimit solicitari la magazine gen altex,dedeman,etc pt a afla cine are factura pe electrocasnice,mobila?Daca se intereseaza la primarie si constata ca nu am nimic tot vin la adresa mea de domicilu?Multumesc
Dacă s-a prescris depuneți contestație.

Dacă nu aveți salariu și nici bunuri nu au ce sa va facă.
Am inteles,dar daca ei se intereseaza ca nu am bunuri mai vin la bunicii mei acasa,stau intr-o comuna.Pot sa evalueza bunuri aflate pe propietatea bunicilor daca eu am domiciliu acolo?Datiria e prescrisa,am favut contestatie,exista dosarul pe portalul judecatoriei,inca nu s-a finalizat
Sa inteleg ca executorul va veni la domiciliul meu chiar daca ei vor afla de la orimarie ca eu nu am nimic?.Practic tot ce e in curte apartine bunicilor si parintilor mei si din care am citit bunurile mobile de uz casnic nu pot fi urmarite(frigider,argaz,televizor)
Eu am primit instiintare ca imi va pune poprire pe 1/3 din salariudar nu lucrez si am inteles ca daca nu am salariu vor cauta bunuri si conturi cu bani,nu am nici dastea.Cand ei vor afla lucrurile astea tot vor veni la domiciliu?
Oare nu grabesc lucrurile pt ca urmeaza termenul pt judecarea contestatiei,de care firma de recuparere stie si nu a facut intampinare pt ca banuiesc nu avea ce sa faca,ultima plata a fost in februarie 2009 de atunci pana acum in septembrie 2015 nu au mai facut nimic pentru a recupera suma.Multumesc
Ma puteti ajuta cu un raspuns?Multumesc frumos