Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit ipotecar in executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit ipotecar in executare

Buna ziua, am un credit ipotecar in executare( casa a fost scoasa la licitatie )la o firma de recuperare. Am fost sunata de un reprezentant al acestuia care mi-a spus ca, a gasit un cumparator care e dispus sa dea 50000 eur (creditul fiind de 100'000 eur) si daca semnez un acord de vanzare cu ei pot scapa de orice fel de datorie. adica si de diferenta de 50000eur. Este posibil acest lucru?
va minte , executarea silita se face pana se achita debitul.sau daca nu mai alte bunuri sau salariu.
cel mai bine luati legatura cu banca sa va lamureasca sau cu firma de recuperare ,si sa va dea in scris autentificat de notar ca nu mai au nicio pretentie si se va stinge datoria.
fyeratanye, utilizator
Foarte adevărat, recuperatorii mereu promit astfel de lucruri și ulterior nu le respectă. Solicitați să încheiați un act prin care să se stabilească stingerea creanței prin vânzarea silită a imobilului.
Cred că se grăbesc să vândă până intră în vigoare legea care le limitează dreptul de a recupera mai mult decât dublul sumei cu care au cumpărat creanța.
multumesc pt raspunsuri. acum astept drafturile contractelor de la ei, dar ei mi-au spus ca pana nu gasesc un cumparator aceste drafturi nu ma ajuta si ca in unul din acte va fi specificat faptul ca toate datoriile au fost achitate.(daca se vinde).
noua lege privind stingerea creditelor prin cedarea bunului ipotecat se aplica si retroactiv ?
adrianaadriana, utilizator
Nu se aplică retroactiv.

Eventual faceți contestație ca să întârziați vânzarea.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
cand intra aceasta lege in vigoare?