Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de constructie

Buna seara! Problema este cam asa :am depus la primarie pentru o autorizatie de constructie a unei case iar azi am fost chemat la urbanism ca sa ma anunte ca dosarul e bun insa trebuie sa sa ma retrag de la aliniamentul strazii cu 3 metri .Arhitectul meu nu e in oras ca sa ma lamureasca despre ce e vorba insa nici inspectoarea de la urbanism nu cred ca stia prea bine ce imi cere .Eu am inteles ca ar trebui sa mut gardul inspre interior cu 3 metri ca sa las loc de trotuar, insa eu am dat bani pe terenul ala cum sa las sa se faca trotuar pe terenul meu. Strada din fata terenului are 8 metri latime .Acum e posibil sa nu fi inteles eu bine , in orice caz inspectoarea respectiva ma trimis la arhitecta sefa sa se spele pa maini . . . care vine tocmai luni la munca . Ma gandesc insa este posibil sa ma puna sa imi retrag gardul , adica cei trei metri , ma despagubeste cineva in acest caz .E proprietate privata ! Sau poate nu am inteles eu bine ! Oare e posibil asa ceva?
Da, e posibil.

Interventie moderator:
Va rog sa nu mai initiati mai multe subiecte pe aceeasi problema. Acesta va fi inchis. Pentru lamuriri, scrieti in celalalt.

Multumesc pentru intelegere!