Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cedare teren pentru modernizarea drumului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cedare teren pentru modernizarea drumului

Buna ziua! Am si eu o nelamurire! Am cumparat un teren, am obtinut autorizatie de constructie pentru casă si gard. Am construit gardul iar acum cei de la primarie spun ca trebuie sa retrag gardul cu 2 metri in interiorul curtii pentru ca in viitor vor moderniza drumul. Intrebarea mea este daca sunt obligata sa cedez 37 de metri fara nici o despagubire avand in vedere ca latimea terenului este de 18,5 m?
Multumesc!
Nu sunteti si nici nu veti fi vreodata obligata sa transmiteti proprietatea fara despagubire. O parte din teren poate fi trecuta in mod fortat in proprietatea publica a primariei prin procedura de expropriere, care este destul de anevoioasa, dar si in acest caz veti primi o despagubire (mai mica sau mai mare). Pierderea proprietatii fara o despagubire inseamna confiscare iar asta se dispune numai cu titlu de sanctiune in cadrul unui proces penal.
Multumesc mult pentru raspuns! Chiar astazi a venit dl. de la urbanism din primarie si ne-a spus ca daca nu ne retragem cu gardul pentru a lasa volum strazii nu o sa vedem noi receptia constructiei.
in acest caz e bine sa aveti toate facturile de materiale si servicii, certificatele de calitate, agrementele tehnice, buletinele de analiza ale materialelor, etc. daca lucrati in regie proprie, contractele de munca cu pontaje, etc.