Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de urbanism

citat dintr-un CU :destinatie stabilita prin doc urbanism : locuinte individuale si colective mici cu maxim P +2 subzona LC2 locuinte individuale sau colective mici P-P+2 ,retrase de la aliniament cu regim de construire discontinuu.C ce se intelege prin retrase de la aliniament?
Conform Regulamentului General de Urbanism. pentru constructii diferite structuri,
P,P+1,P+2,autoritatea publica locala prin certificatul de urbanism impune obligatia ca la noile constructii/clădiri sa fie respectata retragerea de la aliniament care este caracteristica strazii respective
Sa construiti fatada mai in spate decat celelalte case de pe strada. Trebuie sa precizeze si cat e retragerea si de la ce... adica ar mai fi prin CU niste precizari...