Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lnlocuire apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lnlocuire apometre

In urma cu 15 ani am hotarat ca bransarea la apa rece si calda sa fie facuta de pe coloanele de la baie cele de la bucatarie sa fie anulate. Pe coloana de apa rece am schimbat contorul cu unul de bransament clasa C ,cerand asociatiei ca pe acest contor sa nu mai fie luata in calcul pierderea . Am depus copie dupa documentele apometrului .Raspunsul As. a fost ca nu se poate datorita faptului ca am doua conoare in loc de patru, cat si faptul ca pe documentele contorului nu este trecut mumele meu si ca mai sunt si alte cauze din care se pierde apa. Exista o baza legala care reglementeaza numarul de contoare in apartament? Este reglementata inlocuirea contorilor de apartament care au metrologia expirata de 15 ani ? Cum poate fi interpretat refuzul celorlalti de a face verificarea metrologica? Ma pot numi consumator final?

1-Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa precizati date relevante
Cine a hotarat anularea contoarelor de la bucatarie?
Daca hotararea va apartine in exclusivitate,nu are putere mai mare decat hotararea adunarii generale de instalare contoare individuale pe fiecare coloana
2-Exista norme speciale care prevad instalarea apometrelor cu clasa de precizie diferita la bransament si la consumatorii individuali
Normele in domeniu prevad obligatia instalarii de contoare individuale clasa de precizie similara,respectiv la apartamente se instaleaza apometre clasa A sau B,iar la bransamentul de retea clasa de precizie C sau D
Aspectul ca dv ati inteles sa instalati apometru individual,alta clasa de precizie decat cel prevazut in normele de specialitate,nu reprezinta temei legal prentru a fi exonerat de la plata suplimentului consum utilitati rezultat intre factura si total indexi individuali
Este legal prevazut ca proprietarul contorului sa verifice buna functionare si sa asigure la termen verificarea metrologica a aparatului de contorizat consum utilitati
3-Locatarii pentru individualizarea consumurilor au solicitat in cadrul adunarii generale instalarea de apometre individuale
In contractul de achizitie al apometrelor ,exista precizata garantia metrologica ,perioada de 4, respectiv 5 ani.
Dupa aceste termen proprietarii apometrelor ,fie verifica metrologic apometrele in uz si prezinta documentele de verificare metrologica si de instalare la asociatie fie achizitioneaza alte aparate de contorizare consum individual si la fel depune la asociatie documentele justificative
Sunt asociatii unde instalarea apometrelor s-a realizat o data la toti proprietarii si asociatia se ocupa de verificarea metrologica a tuturor apometrelor
Sunt asociatii unde instalarea aparatelor de contorizat utilitati a fost realizata individual,
situatie in care proprietarii detin obligatia verificarii metrologice