Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu de odihna pentru contract timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu de odihna pentru contract timp partial

Buna ziua,

Va supun atentiei o nelamurire ce o am de ceva timp si vreau o clarificare din partea dumneavoastra.
De curand am angajat pe cineva care este trecut cu 2 ore pe zi (de altfel si singurul in firma), a fost angajat in luna iulie 2015, contractul este pe perioada nedeterminata; intrebarea este cate zile de concediu de odihna are dreptul acest an (banuiesc ca trebuie facuta cota parte) si cate zile de concediu trebuie sa-i acord in 2016 ?

Va multumesc,
~ Conținut șters la cerere ~
1. Art. 106. C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

2. Art. 145. c.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
....

3. Asadar, durata minima a CO in cazul unui salariat cu timp partial este de 20 de zile lucratoare.

Timpul partial de munca stipulat in contractul individual de munca nu influenteaza durata concediului de odihna.