Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Recomandare pentru forma juridica, dupa renuntarea la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Recomandare pentru forma juridica, dupa renuntarea la PFA

Salut,
Am un job, full time, si pe langa asta mai fac mici chestii, legate de comunicare/publicitate. Sunt lucrari punctuale, mai mult de hobby. Din cate inteleg, din 2016 voi plati pe PFA si contributiile la pensii, pe langa impozitul pe profit (16%) si sanatate (5%).

Ma gandesc sa inchid PFA-ul din ianuarie si sa lucrez la negru sau sub alta forma de organizare. Am inteles ca microintreprinderea ar fi o optiune, cu cota de impozitare pe cifra de afaceri. Pentru mine e ok, ca prestez servicii.

Ce imi recomandati, pentru a putea lucra legal proiecte punctuale? Daca nu am un proiect doua-trei luni, sa nu platesc aiurea? Mi se pare corect sa platesc taxe si impozite, dar proportional cu ce castig.Daca nu castig, de ce sa platesc pensii la cota din salariul minim?

Editat pentru ca nu isi avea locul pe acest forum.
george-neagu, moderator
La o societate va trebui sa colaborati cu un contabil. Acesta va fi un cost in plus fata de PFA.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Am mai auzit un zvon. Eu am sediul acasa la parintii mei, dar activitatea la sediul clientului sau ceva e genul asta.
Exista riscul ca tata sa plateasca un impozit mai mare pentru ca am eu PFA declarat acolo?
Da.

Noul Cod fiscal 2016:

ART. 453 - Definiţii

În înţelesul prezentului titlu, expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:

a) activitate economică- orice activitate care constă în furnizarea de bunuri, servicii şi lucrări pe o piaţă;

d) clădire cu destinaţie mixtă- clădire folosită atât în scop rezidenţial, cât şi nerezidenţial;

e) clădire nerezidenţială- orice clădire care nu este rezidenţială;

f) clădire rezidenţială- construcţie alcătuită din una sau mai multe camere folosite pentru locuit, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii;

ART. 457 - Calculul impozitului pe clădirile rezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice

(1) Pentru clădirile rezidenţiale şi clădirile-anexă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,08% - 0,2%, asupra valorii impozabile a clădirii. Cota impozitului pe clădiri se stabileşte prin hotărâre a consiliului local. La nivelul municipiului Bucureşti, această atribuţie revine Consiliului General al Municipiului Bucureşti.

ART. 458 - Calculul impozitului pe clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice

(1) Pentru clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2 - 1,3% asupra valorii care poate fi:

a) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă;

b) valoarea finală a lucrărilor de construcţii, în cazul clădirilor noi, construite în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă;

c) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă.

(2) Cota impozitului pe clădiri se stabileşte prin hotărâre a consiliului local. La nivelul municipiului Bucureşti, această atribuţie revine Consiliului General al Municipiului Bucureşti.

(3) Pentru clădirile nerezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice, utilizate pentru activităţi din domeniul agricol, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de 0,4% asupra valorii impozabile a clădirii.

(4) În cazul în care valoarea clădirii nu poate fi calculată conform prevederilor alin. (1), impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii impozabile determinate conform art. 457.

Avocatnet.ro a scris aici www.avocatnet.ro/content/art...