Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intretinere batrani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intretinere batrani

Buna ziua,

Eu locuiesc impreuna cu socrii mei, cu sotia si copiii. Socrii doresc sa ne lase proprietatea dupa decesul lor. Vreau sa mi-se spuna care este varianta cea mai sigura ( ce nu poate fi atacata in instanta de surorile sotiei ) de transfer de proprietate:
- contract de vanzare cumparare,
- contract de intretinere,
- donatie, etc.
Sotia mai are 2 surori.
Multumesc pentru ajutor.
Depinde, daca aveti bani sa cumparati proprietatea este preferabil contractul de vanzare, daca puteti sa va asumati intretinerea batranilor, atunci este bun contractul de intretinere; cu donatia poate fi problema.
contract de v-c sau contract de intretinere . dar , orice act incheiat intre parti presupune asumarea unui risc..
contractul de vanzare-cumparare intre descendenti si ascendenti poate fi atacat in instanta , de catre ceilalti descendenti , iar contractul de intretinere, daca la un moment dat vor aparea divergente intre partile contractuale , poate fi desfiintat .. binenteles, trebuie sa existe motive temeinice in acest sens.