Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este permisa intoarcerea din 3 miscari cand pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este permisa intoarcerea din 3 miscari cand pe marginea drumului sunt masini parcate?

Va rog sa imi spuneti si mie daca este permisa urmatoarea manevra:

Avem o strada cu masini parcate pe carosabil, paralel cu strada pe o parte a strazii si masini parcate perpendicular pe strada pe cealalta parte a strazii.
O masina care este parcata in randul de masini paralele cu strada, pe partea dreapta in sensul de mers al strazii, la iesirea din parcare, are voie sa execute intoarcerea din 3 miscari trecand pe sensul celalalt al strazii?

Mentionez ca strada are linie intrerupta, este cu sens dublu, toate locurile de parcare sunt ocupate iar cand masina da cu spatele pentru a trece pe sensul invers al strazii, intra cu spatele in locul in care a fost parcata, pana aproape de bordura.

Daca aceasta manevra nu este permisa, care ar fi pedeapsa?
Multumesc.
LuceNera, utilizator
prin orice intoarcere ajungi pe sensul celalalt, altfel, nu ar fi intoarcere, iar intoarcerea, ca e prin virare sau din 3 miscari, tot intoarcere e.
Nu are nicio importanta cate si cum sunt parcate alte masini, pt a stii raspunsul, va uitati in codul rutier la intoarcere, cand e interzisa.
eu am gasit asa
Conducătorul vehicului este obligat să semnalizeze intenţia sa şi să se asigure că din faţă, din spate sau din lateral nu circulă în acel moment niciun alt vehicul.

Se interzice întoarcerea în următoarele situații

în locurile în care este interzisă oprirea voluntară a vehiculelor, cu excepţia intersecțiilor
în intersecţiile în care este interzis virajul la stânga, precum şi în cele în care, pentru efectuare, este necesară manevrarea înainte şi înapoi a vehiculului
în locurile unde soliditatea drumului nu permite
pe drumurile cu sens unic
pe marcajul pietonal
în locurile în care este instalat indicatorul “Întoarcerea interzisă”