avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1982 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Import echipament de cofrare din afara UE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Import echipament de cofrare din afara UE

Intentionez sa import din afara UE cofraj (constructii) care este produs conform altor standarde decat cele europene.
Intrebarea este strict pe parte de documentatie tehnica necesara. Nu este referitoare la eventuale documente financiar-contabile.

Ce documente mi-ar trebui ca sa pot vinde in Romania produsele importate?
Spre exemplu stiu ca producatorul imi poate da un manual de utilizare si o declaratie de conformitate, insa in baza standardelor acelei tari (ex: Rusia).

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Certificat de conformitate raduburcea raduburcea As dori sa stiu care e valoarea juridica a unui certificat de conformitate ( european ) al unei masini sau a unei piese a masinii? (vezi toată discuția)
Declaratie de conformitate si certificat de calitate tiniral tiniral Buna ziua! suntem producatori de firide bransamente gaz metan si clientii nostrii ne solicita certificat de calitate si declaratie de conformitate pt aceste ... (vezi toată discuția)
Import produse cu insemnul ce ancaoroian ancaoroian Buna ziua, Cine poate sa ma ajute cu niste informatii? E vorba de un producator din UE care a obtinut certificatul de conformitate europeana care permite ... (vezi toată discuția)