Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen apel

Am primit motivarea instantei in data de 9 dec 2015 ai am termen de 10 zile pentru depunerea apelului. Cum se calculeaza zilele,sau mai exact pina cind pot depune apel,care e ultima zi? 22 dec e ultima zi de depunere a apelului? Ufff..niciodata nu inteleg cum sa calculez..Multumesc pentru ajutor.
Calculul pe zile se face astfel: prima si ultima zi nu se pun la socoteala. iar cele 10 zile sunt calendaristice.
Daca ultima zi cade intr-o zi nelucratoare, scadenta se amana pana in prima zi lucratoare.
In cazul dvs., prima zi de calcul este 10 (9 nu se socoteste), iar ultima zi ar fi 19, care asa cum am spus, iar nu se socoteste.
Ar urma scadenta la data de 20, dar, fiind duminica, deci zi nelucratoare, scadenta este in prima zi lucratoare, adica luni 21 decembrie.