avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanța de fond a pronunțat hotărărea și a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanța de fond a pronunțat hotărărea și a stabilit termen ...

Instanța de fond a pronunțat hotărărea și a stabilit termen de 10 zile pentru declararea apelului, Hotărârea mi-a fost comunicată în data de 09 ianuarie, eu fiind contestatoarea. Din documentul de la dosarul cauzei tot în data de 09 ianuarie a fost comunicată hotărărea și intimatei așa cum rezultă după ștampila oficiului poștal de domiciliu al intimatei. Intimata a declarat apel în data de 22 ianuarie. Este legal sau este declarat tardiv? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cami2014 , utilizator 22:42, 31 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara !Apelul este declarat în termen deoarece cele 10 zile s-au împlinit în data de 20 care a fost sâmbătă .Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.In cazul dvoastră prima zi lucrătoare a fost luni :22.01.2024
Eu am calculat din 10 și ultima zi era 19. Sunt exact 10 zile, neluând în calcul ziua comunicării care a fost 9. Mi se pare ciudat modul de calcul. Mulțumesc pentru răspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Calculul nu se face pe degete, zile calendaristice sau cum credem noi ci se calculeaza pe zile libete conform dispozițiilor procedurii civile.Raspunsul primit anterior este corect 100%.
Ultima modificare: Marți, 30 Ianuarie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte. Dvs ati socotit bine, doar ca nu știați ca nici ziua în care se împlinește termenul, nu se pune la socoteala, adica ziua de 19, de aia ultima zi 20 si pt ca asta pica un zi nelucrătoare, ultima zi in care se poate depune apel e 22.

Cami2014 a scris:

Eu am calculat din 10 și ultima zi era 19. Sunt exact 10 zile, neluând în calcul ziua comunicării care a fost 9. Mi se pare ciudat modul de calcul. Mulțumesc pentru răspuns!

Mulțumesc pentru răspuns!

gi-jane2 a scris:

când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte. Dvs ati socotit bine, doar ca nu știați ca nici ziua în care se împlinește termenul, nu se pune la socoteala, adica ziua de 19, de aia ultima zi 20 si pt ca asta pica un zi nelucrătoare, ultima zi in care se poate depune apel e 22.

Cami2014 a scris:

Eu am calculat din 10 și ultima zi era 19. Sunt exact 10 zile, neluând în calcul ziua comunicării care a fost 9. Mi se pare ciudat modul de calcul. Mulțumesc pentru răspuns!



Alte discuții în legătură

Calcul termen depunere întampinare n.c.pr.civ EduardRares EduardRares Bună ziua, Am primit de la Judecătorie plicul cu acţiunea pe data de 20 ianuarie (aceeaşi fiind şi data de pe ştampilă), punându-mi-se în vedere să ... (vezi toată discuția)
Calcul termen de 10 zile Corina Dina Corina Dina Am o hotarare comunicata in 08.03.2016 , cu drept de apel in termen de 10 zile de la comunicare . Va rog mult sa imi confirmati daca 21.03.2016 este ultima zi ... (vezi toată discuția)
Cum se socotesc zilele pentru un eventual recurs ? cocos144 cocos144 Buna seara ! Am primit redactarea unei hotarari judecatoresti,care are insa posibilitatea unui eventual recurs din partea unei parti, in termen de 15 zile de ... (vezi toată discuția)