avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

cat timp esti in evidenta celor de la somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:57, 22 Decembrie 2015
Depinde de perioada de acordare a somajului. Astfel:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

Dupa expirarea acestor perioada.persoana in cauza se poate inscrie la AJOFM ca persoană în căutarea unui loc de muncă
- persoana care face demersuri pentru a-şi găsi un loc de muncă, prin mijloace proprii sau prin înregistrare la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau, după caz, reşedinţa ori la alt furnizor de servicii de ocupare, acreditat în condiţiile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

şomer fara indemnizatie daca sunt student ? iulian2222 iulian2222 Buna ziua ! Ma pot inscrie ca persoana in cautarea unul loc de munca daca sunt student (master) la zi ? (vezi toată discuția)
Diferenta dintre somer inregistrat la o firma privata acreditata si somer neiregistrat: in cautarea unui loc de munca MARCEL MOLNAR MARCEL MOLNAR va rog sa imi explicati care este diferenta dintre somer inregistrat ( fara indeminizatie ) la o firma privata acreditata si somer neiregistrat la AJOFM- o ... (vezi toată discuția)
Somaj pentru absolvent liceu Bogdan25_2 Bogdan25_2 Buna, am absolvit liceul acu 4 ani, pana acum am stat pe banii parintilor si nu am platit nici asigurarea de somaj nici nu mam inregistrat pa AJOFM. Am ... (vezi toată discuția)