Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... inceperea cercetarii judecatoresti e valabila si ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

inceperea cercetarii judecatoresti e valabila si pentru procedura de camera preliminara cf. art. 341 din CPP?

Inceperea cercetarii judecatoresti e valabila si pentru procedura de camera preliminara cf. art. 341 din CPP?

CPP Art. 376 - Ordinea cercetarii judecatoresti
(1) Instanta incepe efectuarea cercetarii judecatoresti cand cauza se afla in stare de judecata.

raportat la
art. 47 din CPP
(2) Exceptia de necompetenta materiala sau dupa calitatea persoanei a instantei superioare celei competente potrivit legii poate fi invocata pana la inceperea cercetarii judecatoresti.
eusaisapte, utilizator
Obiectul procedurii camerei preliminare îl constituie verificarea, după trimiterea în judecată, a competenţei şi a legalităţii sesizării instanţei, precum şi verificarea legalităţii administrării probelor şi a efectuării actelor de către organele de urmărire penală.
Multumesc. Am inteles acum - procedura de camera preliminara pentru plangerea impotriva actelor procurorului NU este procedura de camera preliminara a primei instante, si prin urmare este necontenciosul penal, adica n-are nici o legatura cu partile din dosar ci cu legalitatea actelor procurorului