Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Problema de competenta materiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Problema de competenta materiala

1. am formulat plangere impotriva actelor procurorului cf. art. 340 din CPP in care am invocat pe langa exceptia nulitatii relative si exceptia nulitatii absolute deoarece parchetul de pe langa tribunal nu este competent a instrumenta dosarul penal

2. judecatorul de camera preliminara si-a declinat competenta materiala in loc sa judece plangerea impotriva actelor procurorului implicit exceptia de necompetenta materiala a parchetului de pe langa tribunal ADICA se impunea mai intai anularea ordonantei procurorului, si dupa aceea declinarea competentei materiale

Judecatorul de camera preliminara are dreptul de a da doar una din solutiile urmatoare:
Art. 341 din CPP
(6) In cauzele in care nu s-a dispus punerea in miscare a actiunii penale, judecatorul de camera preliminara poate dispune una dintre urmatoarele solutii:
a) respinge plangerea, ca tardiva sau inadmisibila ori, dupa caz, ca nefondata;
b) admite plangerea, desfiinteaza solutia atacata si trimite motivat cauza la procuror pentru a incepe sau pentru a completa urmarirea penala ori, dupa caz, pentru a pune in miscare actiunea penala si a completa urmarirea penala;
c) admite plangerea si schimba temeiul de drept al solutiei de clasare atacate, daca prin aceasta nu se creeaza o situatie mai grea pentru persoana care a facut plangerea.

Solutia de declinarea competentei materiale in favoarea judecatoriei locale este legala? Constat ca e o solutie data in scopul de a nu anula in persoana ordonanta procurorului, stiind ca refuzul de a anula ordonanta procurorului conduce la incriminare penala, nu ca aceasta hotarare nu incrimineaza penal judecatorul de camera preliminara
Cred ca pot sa-mi raspund la aceasta intrebare intr-un tarziu. Judecatorul a invocat art. 341 (1) din CPP, adica declinarea competentei materiale ca act administrativ, insa hotararea judecatoreasca nu este act administrativ sau act juridic, este act judiciar. In plus fiindca am facut plangere impotriva actelor procurorului de la Parchetul de pe langa tribunal, evident competenta revine tribunalului, si pentru mutarea dosarului la judecatorie, judecatorul de camera preliminara e obligat cf. art. 341 (6) din CPP sa anuleze ordonanta fiindca e lovita de nulitate absoluta si relativa, si sa trimita dosarul inapoi la parchet unde procurorul ia act de incheiere si-si declina competenta materiala cf. art. 58 din CPP asa cum trebuia sa faca de la inceput. Sa ma corecteze cineva daca am gresit cu ceva
~ Conținut șters la cerere ~