Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si Impozite Locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si Impozite Locale

Buna ziua!
Parintii mei au inchiriat din imobil in anul 2006, o camera
unui cetatean care si-a deschis un mic magazin alimentar.
Pentru acest lucru, tatal meu impreuna cu acest cetatean
au facut la finante acum 9 ani, un contract de inchiriere pentru 10 ani.
Acum 6 luni tatal meu a decedat, peste 1 an expira si contractul
incheiat la finante si inca nu ne-am gandit daca-l vom prelungi sau nu
Desi firma nu este pe numele nostru, ne-au cam speriat impozitele
ce sunt anuntate pt anul 2016
Va rog, daca ne puteti spune, ne incadram cumva in legea emisa
privind marirea cu pana la 20 de ori a impozitelor pe cladiri
pentru cei care au acasa o firma?
Va multumesc
Magazinul respectiv functioneaza la adresa dvs sau acolo este doar sediul social? Daca este doar sediul social, fara a se desfasura vreo activitate comerciala, veti plati impozitul nemajorat pentru intregul imobil. Daca in acea camera functioneaza magazinul alimentar, veti plati impozitul majorat doar pentru acea camera (suprafata corespunzatoare), pentru restul imobilului impozitul fiind cel pentru cladiri rezidentiale (cel normal).
Magazinul alimentar functioneaza intr-o camera
din imobilul parintilor mei pe o suprafata de cca 28-30 mp
Cel care are magazinul si care plateste chirie parintilor mei
probabil are trecut in acte la finante , adresa imobilului parintilor mei
Atunci pentru acea camera veti plati impozit majorat.
Puteti evita plata impozitului majorat daca efectuati evaluarea imobilului in 2015. Dar s-ar putea sa va coste mai mult decat impozitul.
adema1980 a scris:

Puteti evita plata impozitului majorat daca efectuati evaluarea imobilului in 2015. Dar s-ar putea sa va coste mai mult decat impozitul.

Imobilul la care-am facut referire si din care face parte si spatiul respectiv,
pentru el inca nu s-a deschis succesiunea dupa decesul tatalui nostru
acest lucru ne poate scuti de impozitul majorat?