Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cand devine un bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cand devine un bun comun?

o locuinta primita prin mostenire, dinaintea casatoriei, devine bun comun la divort? suntem casatoriti de peste 5 ani.
Nu devine bun comun.
Mostenirea puteati s-o primiti si in timpul casatoriei, tot bun propriu ramane. Mostenirile nu sunt niciodata bunuri comune, decat in cazul special in care testatorul, adica cel care a lasat mostenirea, prevede in testament ca mostenirea sa fie atribuita ambilor soti.
Exista o legenda care circula prin popor, cum ca dupa ...n... ani de casatorie unul dintre soti are dreptul in caz de divort la bunurile proprii ale celuilalt sot (mosteniri sau bunuri obtinute inainte de casatorie).
Este un mit care a mai fost dezbatut pe forum.