avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna Ziua!Doresc sa stiu cind se poate iesi la pensie chiar si anticipat daca am 19 ani si 11 luni grupa a doua vechime totala in munca 37 ani munciti in total.Sunt nascut in 1959 luna iunie ziua 06-Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:01, 10 Ianuarie 2016
Daca snii de grupa su nt in procent de 100% - limita de varsta la 61 de ani(06/06/2020).
Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti un stagiu total de 41 de ani si 9 luni.
Nu stiu daca in acei 37 ani aveti stagiu asimilat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Decembrie 2015
Carp Mircea, utilizator
Multumesc pt.raspuns!As dori sa adaug ca am urmat un curs de calificare in acceasi intreprindere de un an specificat in cartea de munca,nu l-am adaugat curs retribuit cu 400 lei lunar in 1973 si am adaugat si stagiu militar 1,4luni in cei 41 ani si 9 luni.Implinesc 60 ani anul viitor.Adeverinta de grupa emisa este inclusa si perioada stagiului miloitar respectiv 18.031974- 31.12 1993.
Daca sunteti nascut in iunie 1959 nu puteti implini 60 de ani in iunie 2016.
Repet:
Limita de varsta la 61 de ani.
La 60 implinirea varstei de 60 de ani daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata,puteti sa va deschideti dreptul la pensie anticipata partiala cu penaizare de 9%.
Scuze iunie 1956!am gresit anul!
Datele nu se schimba.
Raman aceleasi.
Limita de varsta la 61 de ani.
Pensie anticipata la 60 de ani daca se indeplineste si conditia de stagiu.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 9%.

Alte discuții în legătură

Pensie VACARIU VACARIU Sunt nascuta la 21.06.21957si am 32 ani+5luni vechime in munca dintre care16 ani+7luni in gr.2 de munca.Mentionez ca am facut facultatea la zi 5ani.As dori sa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata femei violeta167 violeta167 Sunt nascuta in decembrie 1957,am 10 ani de grupa a-IIa si in total 33 de ani si 9 luni de munca. Salariul actual este minim pe economie.La ce varsta ar trebui ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata anca_b37@yahoo.com anca_b37@yahoo.com Buna ziua, Sper ca ma puteti ajuta, problema este in felul urmator: tatal meu este nascut in data de 26 iunie 1954, are in cartea de munca 39 de ani de ... (vezi toată discuția)