Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Santaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Santaj

Buna ziua,

Sora mea are o problema cu sotul ei si aceasta implica si familia mea. El o ameninta ca daca va divorta si daca il va reclama pentru violenta va pune persoane care sa ne faca noua rau.
De asemenea, a ajuns in posesia lui actul de proprietate al casei parintilor, unde el are mutatia cu sora mea, de pe care si-a facut copie legalizata. El vrea cu orice pret sa-si costruiasca casa pe un teren cumparat, si acum ne ameninta ca va folosi acea copie pentru a face imprumut. Are vreun drept? Ce putem face noi, o familie modesta care nu am avut niciodata probleme de genul acesta?Cum ne asigura statul siguranta, si mai ales ei?
Va multumesc anticipat si sper sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
Sa inteleg ca sora dvs. s-a despartit de sotul ei? In primul rand cred ca ar trebui sa mergeti sa faceti o plangere penala pentru amenintare la un organ de politie sau parchet. Cat despre acel act, in mod normal, nu ar putea fi folosit in vederea obtinerii unui credit.
Statul nu o sa va protejeze.
O plângere nu va avea o mare finalitate.
În astfel de cazuri avocatul cu polițistul trebuie sa colaboreze sa rezolve amiabil cazul și sa înceteze aceasta activitate ilicita.
Este necesar ca el sa înțeleagă.
Părerea mea este ca el poate fi făcut sa înțeleagă dar numai asa cum am arătat.