Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... violenta domestica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

violenta domestica

cum pot impiedica fostul sot,care era de o violenta extrema,sa ne mai ameninte si acum dupa divort?fostul sot este politist si este angajat la Inspectoratul de Politie Sibiu!si inca o intrebare:cum de poate fi un astfel de om ,angajat in slujba omului???cum poate el proteja femeile ,de violenta domestica ,atata timp cat el era un agresor???sau copiii?nimeni nu si verifica angajatii??
1. prin hotarare judecatoreasca (interdictie)
2. n ar fi singurul angajat in slujba statului care are un astfel de comportament.
prietenoasa a scris:

cum pot impiedica fostul sot,care era de o violenta extrema,sa ne mai ameninte si acum dupa divort?fostul sot este politist si este angajat la Inspectoratul de Politie Sibiu!si inca o intrebare:cum de poate fi un astfel de om ,angajat in slujba omului???cum poate el proteja femeile ,de violenta domestica ,atata timp cat el era un agresor???sau copiii?nimeni nu si verifica angajatii??
Se prevaleaza de functia pe care o are la IJP Sibiu! Se poate face si o plangere penala impotriva acestuia , pentru hartuire si amenintare!
prietenoasa a scris:

cum pot impiedica fostul sot,care era de o violenta extrema,sa ne mai ameninte si acum dupa divort?fostul sot este politist si este angajat la Inspectoratul de Politie Sibiu!si inca o intrebare:cum de poate fi un astfel de om ,angajat in slujba omului???cum poate el proteja femeile ,de violenta domestica ,atata timp cat el era un agresor???sau copiii?nimeni nu si verifica angajatii??

Depuneti o plangere la Parchet sau o sesizare la M.I.R.A. - I.G.P.
Inarmeaza-te cu probe, martori de incredere dispusi sa mearga pana la capat si sa te sustina. Du-te la Parchetul de pe langa Tribunalul Sibiu si fa-i plangere penala. viitorul meu ex(suntem in divort) este asa. Stiu foarte bine cum este. Citeste ''divort cu un politist violent''.eu i-am facut plangere penala acum vreo luna si nu am mai auzit nimic de ea. De amenintari am parte in fiecare zi. mai nou, m-a amenintat ca dupa ce o rezolva cu plangerea penala imi face el mie plangere penala pentru denunt calomnios.Si da , uite ca se poate. In noaptea cand m-a agresat ultima oara,am chemat politia iar colegii lui nu au incheiat nici macar un proces verbal.Apoi au spus in gura mare ca asemenea teatru(din partea mea)nu au vazut in viata lor.Du-te la comandantul unitatii si roaga-l sa-i puna in vedere sa inceteze cu amenintarile. daca te pot ajuta cu ceva scrie-mi pe privat.
Stimata doamna Prietenoasa, va evoc art 193 din codul penal.

Art. 193. - Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

As fi curios sa ne spuneti si noua in ce consta fapta sa.

Chiar ieri ( a inceput alaltaieri) am avut un caz mediatizat in care s-a facut confuzie, cred eu, cu privire la notiunea de amenintare.Se considera mai mult de atat ( nu de catre partea vatamata) dar nu era...sau cel putin nu pare sa fie.

Ceea ce va spune ALLY mai sus nu constituie infractiunea de amenintare prevazuta de art 193 c. pen.
Cat priveste neincheierea unui proces verbal de catre organele de politie trebuia sa contactati un avocat.
Acum poate sa fie tardiv.:sorry:

avocat Claudiu Lascoschi