Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere de agresiune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere de agresiune

intrebarea este:daca eu filmez o persoana(beata) care agreseaza fizic sau verbal si ameninta si injura sotia(sau pe mine),filmul poate fi luat ca o dovada la proces?sau cu acel film pot depune plangere impotriva acelei persoane?si daca da,ar avea vreo repercursiune puternica asupra agresorului?ca daca ar plati o amenda si cu asta basta....atunci nu se merita!Va multumesc!!!
S-ar putea admite ca proba fiilmarea, doar ar fi cam greu sa filmati in timp ce sunteti agresata. Iar daca ati filma in timp ce este o alta persoana agresata, nu stiu, dar ar fi mai util sa ii fiti de folos persoanei, sa o aparati cumva, in loc sa filmati.
De obicei proba cu martori este cea mai folosita proba in agresiuni, victima isi scoate certificat medico-legal, iar daca agresorul este gasit vinovat, i se aplica o pedeapsa conform vinovatiei lui.
Complet de acord cu dumneavoastra!sa fiu mai directa:in cazurile in care eu asist la certurile mamei mele cu sotul ei,care dupa atata timp au inceput sa devina din ce in ce mai violente(inca nu fizic) dar intimidante(cand o persoana se apropie de tine cu ceva contondent in mana)si iti zice:"poate vrei sa-ti dau cu asta in cap" sau "te fac eu!!!",si cu injurii,nimeni nu poate face nimic?nu se poate face nimic in cazul asta?ea inca nu e sigura daca sa divorteze sau nu,pentru ca el a amenintat ca se omoara sau da foc la casa...sau daca maine mama va fi injunghiata sau casa ar lua foc,nu ar fi fost mai bine daca ar fi existat niste probe in prealabil depuse pe la vreo sectie de politie sau stiu eu cum functioneaza.....Va multumesc mult pentru ca ati raspuns!!!
Inteleg ca va temeti ca sotul mamei isi va pune in practica vreuna dintre amenintari , iar dvs. nu veti detine probe pentru a va sustine o eventuala plangere. Mama ar putea sa depuna plangere, de pilda, pentru amenintare, art. 193 Cod penal. Insa acest lucru ar presupune ca tatal la un moment dat sa fie chemat sa dea declaratie , poate ca se va infuria si mai mult si cine stie ce va mai face. Daca dovediti fapta , se poate ajunge si la condamnarea faptuitorului.
E destul de delicat . Ce puteti facae, atunci cand mai are loc vreun scandal intre mama dvs. si sotul acesteia, chemati organele de politie, acestea vor incheia un proces verbal, cu descrierea celor constatate. Mama va da si ea o declaratie . Ar fi niste dovezi, cat de cat. Dar ar fi de preferat sa nu se ajunga la ce este mai rau, daca puteti face ceva pentru a aplana conflictul si a preintampina un dezastru, ar fi recomandabil.
Multumesc !!!