Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa schimb doar instructorul auto?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa schimb doar instructorul auto?

Dacă am promovat examenul teoretic la drpciv cu o anumită scoală de șoferi, pot da examenul practic cu o altă școală în condițiile în care am picat deja de doua ori examenul practic cu acea scoala? Și dacă da, atunci ce trebuie făcut? Cu alte cuvinte vreau să schimb doar instructorul și acest instructor să fie la altă școală de șoferi! Este posibil acest lucru? Dar să nu mai dau sala ci doar traseul. Și dacă mă transfer la alt instructor auto (deci la altă școală) ce alte taxe trebuie să plătesc?

Vă mulțumesc.
Aveti dosarul la dvs., puteti merge la o alta scoala de soferi si sa faceti 3 sedinte de perfectionare care trebuie dovedite cu adeverinta eliberata de noua scoala si dovada platii sedintelor. Daca faceti cu un instructor independent acesta trebuie sa fie autorizat.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns. Vroiam totuși să vă mai întreb ceva, dacă puteți să mă sfătuiți, și anume că vroiam să știu dacă îmi trebuie și acel carnet de ore parcurse pentru noua scoală? Findcă eu am tot dosarul la mine doar că nu am acel carnet cu ore parcurse și pentru care mi sa refuzat de la bun început să mi se dea. Deși acel carnet de ore mi s-a aratat de către instructorul auto ca există, el nu vrea să mi-l dea. Ce fac în acest caz? Cînd trebuie să caut alt instructor de la altă școală, mi se va cere și acel carnet de ore parcurse s-au doar dosarul?

Vă mulțumesc.
Nu aveti nevoie de carnet.
Carnetul reprezinta dovada ca ati facut orele si apartine scolii. Daca au control de la ARR, scoala dovedeste cu carnetul ca ati facut orele.
Va multumesc mult pentru ajutor. Sunt super multumit de acest site. :)))