avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensionare anticipata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensionare anticipata?

buna ziua
sunt nascuta in 22 sept 1952, ( 57 ani) am 32 ani vechime in invatamant prin echivalare, din care 11 ani de munca efectiva la catedra si as dori sa ma ajutati sa decid daca pot ieshi la pensie ....ce prevede legislatia in cazul meu....pensite anticipata/?pensie anticipata partiala?( am gradul didactic DEFINITIVAT)

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: tied , utilizator 14:08, 19 Ianuarie 2011
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 10 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani si 4 luni.*

AngiF
AngiF a scris:

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 10 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani si 4 luni.*

AngiF


multumesc



deci la varsta mea de 57 de ani si 32 ani vechime in munca ma pot pensiona anticipat partial? asha inteleg.Asta era intrebarea mea punctuala.....

stima


tied

Intr-adevar , va puteti pensiona anticipat ...:)
freeelis a scris:

Intr-adevar , va puteti pensiona anticipat ...:)


in aceasta situatie....pensionandu-ma anticipat din invatzamant...pot ca pensionar anticipat sa mai lucrez in invatzamant....pentru ca ore de engleza sunt enorme...neacoperite de profi, pt ca Nu renteaza.....statutul cadrelor didactice prevede ceva special?

multumesc anticipat
Daca va pensionati anticipat nu aveti dreptul sa mai lucrati cu CIM, doar daca intrerupeti pensia.
Angi F.

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ELENADOGARU ELENADOGARU SUNT NASCUTA PE DATA DE 04.07.1954 VECHIME TOTALA 35 ANI,DIN CARE ULTIMI 19 ANI SI 6 LUNI IN INVATAMANT AS DORI SA AFLU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI CAT ... (vezi toată discuția)
Pensionarea din invatamant Vlad2013 Vlad2013 M-am nascut la 1 ianuarie 1951 .Am intrat in invatamant ,la 1 septembrie 1971. De atunci,am lucrat numai in invatamant,cu exceptia perioadei cand mi-am ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala cili1959 cili1959 Buna seara . Sunt cadru didactic , de sex masculin nascut in 1954, luna decembrie M-am incadrat in anul 1975 in septembrie , in luna octombrie 1975 am plecat ... (vezi toată discuția)