Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensionare anticipata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensionare anticipata?

buna ziua
sunt nascuta in 22 sept 1952, ( 57 ani) am 32 ani vechime in invatamant prin echivalare, din care 11 ani de munca efectiva la catedra si as dori sa ma ajutati sa decid daca pot ieshi la pensie ....ce prevede legislatia in cazul meu....pensite anticipata/?pensie anticipata partiala?( am gradul didactic DEFINITIVAT)

multumesc anticipat
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 10 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani si 4 luni.*

AngiF
AngiF a scris:

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Noiembrie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 10 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani si 4 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2006 luna Noiembrie la virsta de 54 ani si 2 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani si 4 luni.*

AngiF

multumesc

deci la varsta mea de 57 de ani si 32 ani vechime in munca ma pot pensiona anticipat partial? asha inteleg.Asta era intrebarea mea punctuala.....

stima

tied

Intr-adevar , va puteti pensiona anticipat ...:)
freeelis a scris:

Intr-adevar , va puteti pensiona anticipat ...:)

in aceasta situatie....pensionandu-ma anticipat din invatzamant...pot ca pensionar anticipat sa mai lucrez in invatzamant....pentru ca ore de engleza sunt enorme...neacoperite de profi, pt ca Nu renteaza.....statutul cadrelor didactice prevede ceva special?

multumesc anticipat
Daca va pensionati anticipat nu aveti dreptul sa mai lucrati cu CIM, doar daca intrerupeti pensia.
Angi F.