avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea din invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea din invatamant

M-am nascut la 1 ianuarie 1951 .Am intrat in invatamant ,la 1 septembrie 1971.
De atunci,am lucrat numai in invatamant,cu exceptia perioadei cand mi-am satisfacut stagiul militar ( un an si patru luni) .Deci,la aceasta data am 59 de ani,impliniti si o vechime de peste 38 de ani..
Va intreb: Ma pot pensiona,anticipat, la 31 august 2010?
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 22:41, 24 Ianuarie 2010
1. Data nasterii va permite sa iesiti la pensie de limita de varsta la varsta standard de 65 de ani si un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Potrivit art. 127, alin. (3) din Legea nr. 128/1997, "personalul didactic poate fi pensionat, la cerere, cu 3 ani inainte de limitele de varsta prevazute de legislatia in vigoare, daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 de ani femeile, respectiv 30 de ani barbatii."
3. Deci va puteti pensiona pentru limita de varsta la 62 de ani, in ianuarie 2013.
4. Va puteti pensiona si anticipat partial la 60 de ani, in ianuarie 2011.
a puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2016 luna Ianuarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2011 luna Ianuarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie alexy130787 alexy130787 barbat 31.01.1951 40 ani vechime si 18ani 10luni in grupa II Cand se poate pensiona? (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata leed_zeppelin leed_zeppelin buna ziua, sunt nascut in anul 1952,lucrez din septembrie 1971 in aceeasi unitate,fara intrerupere (7 ani in gr.II-a de munca iar restul gr.III-a.) As dori sa ... (vezi toată discuția)