Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

SUNT NASCUTA PE DATA DE 04.07.1954
VECHIME TOTALA 35 ANI,DIN CARE ULTIMI 19 ANI SI 6 LUNI IN INVATAMANT
AS DORI SA AFLU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI CAT REPREZINTA PENALIZARILE.VA MULTUMESC

Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Mai la virsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Mai la virsta de 54 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 8 luni.*

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Mai la virsta de 54 ani si 10 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 8 luni
Legea 128/97
Art. 127
(1 ) Personalul didactic poate fi pensionat numai la data incheierii anului scolar sau universitar.
Presupun ca va veti pensiona(anticipat partial)comform Art.127(1)din legea 128/1997privind statutul personalului didactic,incepand cu 04/09/2011.Atunci ar fi urmatoarea situatie:Varsta standard de pensionare pentru dumneavoastra 59 ani si 10 luni-57 ani si 2 luni cat veti implini in 4 septembrie 2011=2 ani si 8 luni=32 luni de anticipare.32(luni de anticipare)x75%=24% este procentul de diminuare pe luna,pentru toate cele 32 de luni..Am zis incepand cu 04/09/2011 pentru a nu mai pierde inca o luna de anticipare.
Pentru pensie anticipata,fara penalizare,aveti nevoie de un stagiu total de cotizare de 37 ani si 8 luni(fara stagiu asimilat),conditia de varsta fiind indeplinita.Limita de varsta la 59 de ani si 10 luni,conditia de stagiu fiind indeplinita.
Carp Mircea, utilizator
Interventie moderator Va rog sa nu deschideti mai multe discutii pe aceeasi tema, contravine pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum. Daca mai aveti intrebari, continuati discutiile deschise.

Multumesc, o zi buna,

Gabriela Pintea

ELENADOGARU a scris:
-ASOLVENTA A FACULTATII DE SUBINGINRI 1976,ANGAJATA DE LA26.07.1976PANA LA15.09.1981INTR-UN ANUME LOC DE MUNCA,APOI -DIN16.09.1981-15.09.1989 CA MAESTRU SI INGINER CTC LA CENTRU DE REPARATII MASINI AGRICOLE,
-16.09.1989-30.01.92-PENSIONATA PE CAZ DE BOALA
-01.02.1992-PANA IN PREZENT,CADRU DIDACTIC CU GRADUL 1
INTREBAREA MEA ESTE IN CE CONDITII MA POT PENSINA (DACA SI CUM SE IA IN CONSIDERARE PENSIONAREA PE CAZ DE BOALA SI DACA LA ACEI 9 ANI LUCRATI CA MAESTRU SI ING CTC SE PUNE GRUPA)
VA MULTUMESC ANTICIPAT!