avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Buna Seara.:) Vreau sa vin in pensie anticipata dar nu reusesc sa calculez cata pensie as avea .va rog mult daca cineva poate sa ma ajute...am 55 ani si 9 luni
am 29 ani 11 luni 20 zile lucrate si 3 luni 20 zile stagiul realizat peste stagiul compet ..sper ca ma intelegeti:"> va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:25, 29 Aprilie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 29 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 54 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 8 luni.

Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 54 ani si 10 lunidaca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 8 luni.
Interventie moderator Va rog sa continuati discutiile deschise folosind functia "raspunde", nu sa deschideti altele. Multumesc!

Gabriela Pintea

judit_24 a scris:
Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 54 ani si 10 lunidaca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 29 ani si 8 luni .Ma incadrez in acest termen si va rog sa imi spuneti cat ar trebui sa iau pensie mentionez ca total puncte am 24.58416
punctajmediu 0.82868
valoare punctului de pensie 732.00
procentul de diminuare0,59%(luna de anticipare)
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot iesi la pensie? diaconescu virgiliu diaconescu virgiliu am 60 de ani impliniti in august 2009,32 ani vechime. pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ELENADOGARU ELENADOGARU SUNT NASCUTA PE DATA DE 04.07.1954 VECHIME TOTALA 35 ANI,DIN CARE ULTIMI 19 ANI SI 6 LUNI IN INVATAMANT AS DORI SA AFLU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI CAT ... (vezi toată discuția)
Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)