avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot iesi la pensie?

am 60 de ani impliniti in august 2009,32 ani vechime. pot iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:54, 7 Martie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni.
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 59 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 44 ani si 8 luni.
Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 59 ani si 10 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 8 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 34 de ani si 8 luni.
Reveniti in vara, dupa ce viitoarea lege a pensiilor va fi publicata in Monitorul Oficial.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata judit_24 judit_24 Buna Seara.:) Vreau sa vin in pensie anticipata dar nu reusesc sa calculez cata pensie as avea .va rog mult daca cineva poate sa ma ajute...am 55 ani si 9 ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie ELENADOGARU ELENADOGARU SUNT NASCUTA PE DATA DE 04.07.1954 VECHIME TOTALA 35 ANI,DIN CARE ULTIMI 19 ANI SI 6 LUNI IN INVATAMANT AS DORI SA AFLU DACA MA POT PENSIONA ANTICIPAT SI CAT ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie? goby goby sunt de sex masculin nascut la 01.07.1949 m-am angajat iulie 1966 si lucrez si in prezent am 3 ani, 2 luni si 27 zile gr 2 de munca vreau sa ies la ... (vezi toată discuția)