Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pot iesi la pensie?

am 60 de ani impliniti in august 2009,32 ani vechime. pot iesi la pensie?
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2014 luna Iunie la virsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 14 ani si 8 luni . Stagiul standard complet de cotizare este de 34 ani si 8 luni.
Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 59 ani si 10 luni daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 44 ani si 8 luni.
Va puteti pensiona anticipatat partial dupa anul 2009 luna Iunie la virsta de 59 ani si 10 luni** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 34 ani si 8 luni.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 34 de ani si 8 luni.
Reveniti in vara, dupa ce viitoarea lege a pensiilor va fi publicata in Monitorul Oficial.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea