Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Emiterea anuala cu cuponul de pensie a biletelor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Emiterea anuala cu cuponul de pensie a biletelor gratuite de calatorie

Este al dilea a cand nu primesc de la casa de pensii aceste bilete gratuite de calatorie . Exista o lege care conditioneaza eliberarea acestui drept . Sant pensionar de 17 ani , limita de varsta , si pana anul trec le-am primit
Normele metodologice pentru aplicarea Legii nr. 147/2000 privind reducerile acordate pensionarilor pentru transportul intern, cu modificările ulterioare, şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 71/2004 privind acordarea unor facilităţi familiilor de pensionari :

Art.12
(1) CNPAS, precum şi celelalte sisteme proprii de asigurări sociale asigură transmiterea taloanelor speciale de călătorie la fiecare pensionar, pentru un nou an calendaristic, până cel mai târziu în luna decembrie a anului în curs, o dată cu plata drepturilor de pensie pe luna respectivă, prin unităţile de poştă, unităţile C.E.C. sau ale altor bănci autorizate, la care pensionarii au deschis cont curent personal.

Puteti depune o sesizare la CNPP - Casa Nationala de Pensii PubliceȘ
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu cumva beneficiati de tichete de calatorie in baza altui act normativ?