Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consecintele formularii unei intampinari nemotivate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Consecintele formularii unei intampinari nemotivate

buna ziua .As dori sa aflu ce se intampla in cadrul unui proces cand intampinarea depusa de parat nu este la obiect formulata ,nu este invocat nici un motiv de drept cum ar putea interpreta instanta aceste lucruri dat fiind faptul ca actiunea este in constatare iar in intampinare se face referiri la o actiune in realizare
Instanta va constata ca, intampinarea nu cuprinde elementele prevazute de art.205(2)NCPC, si,ca atare, paratul nu s-a aparat,exsitand posibilitatea mai mare de admitere a actiunii reclamantului.
Nu se întâmplă nimic. Întâmpinarea reprezintă apărarea pârâtului, iar apărarea este un drept, nu o obligaţie. Pârâtul poate să îşi exercite acest drept aşa cum crede de cuviinţă.

Sigur că o apărare defectuoasă sporeşte şansele de câştig ale reclamantului, dar eu, ca reclamant, m-aş concentra mai mult pe probarea pretenţiilor din cererea de chemare în judecată şi mai puţin pe ce face pârâtul.