avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AL 13-LEA SALARIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AL 13-LEA SALARIU

De cand a inceput sa se acorde al 13-lea salariu in invatamant si conform carei legi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:54, 17 Octombrie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit art. 14 alin. 1 din HG nr. 281/1993, “Pentru activitatea desfăşurată, personalul din unităţile bugetare beneficiază, după caz, la sfârşitul anului calendaristic, anului şcolar, stagiunii etc., de un premiu anual de până la un salariu mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face plata”.

Art. 1 a fost abrogat de pct. 2 al alin. (1) al art. 48, Cap. VI din Legea- cadru nr. 330 din 5 noiembrie 2009, publicată în M.Of. nr. 762 din 9 noiembrie 2009.

Incepand cu 2010, nu se mai acorda asa ceva.
Buna ziua,
Am lucrat in invatamantul special, sunt pensionara. Am cerut adeverinta pentru al 13lea salariu, prime (2%), supravegheri la examene (capacitate, bacalaureat, titularizare) si mi s-a spus ca nu s-au platit contributii pentru niciuna din aceste activitati. Este posibil? Ma puteti lamuri?
Multumesc!
da, este posibil, in functie de legislatia in vigoare la data acordarii.
Inainte de 1993, au beneficiat bugetarii de acest salar 13?
Da, au beneficiat ..

Alte discuții în legătură

Al 13-lea salariu alisil alisil In cazul in care ma aflu in concediu de sarcina si lauzie beneficiez de al 13-lea salariu?Mentionez ca lucrez in invatamant. (vezi toată discuția)
Al 13-lea salariu pentru bugetari gabi1 gabi1 Buna ziua, Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul la intrebarea: un bugetar care a beneficiat de concediu platit pentru studii in anul 2008, ... (vezi toată discuția)
Mai este in vigoare? Radamante Radamante \\"HOTARARE Nr. 281 din 17 iunie 1993 (.....)In baza prevederilor Legii salarizarii nr. 14/1991\' Guvernul Romaniei hotaraste:(...) Codul muncii 2003: ... (vezi toată discuția)