Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AL 13-LEA SALARIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AL 13-LEA SALARIU

De cand a inceput sa se acorde al 13-lea salariu in invatamant si conform carei legi?
Potrivit art. 14 alin. 1 din HG nr. 281/1993, “Pentru activitatea desfăşurată, personalul din unităţile bugetare beneficiază, după caz, la sfârşitul anului calendaristic, anului şcolar, stagiunii etc., de un premiu anual de până la un salariu mediu lunar de bază realizat în anul pentru care se face plata”.

Art. 1 a fost abrogat de pct. 2 al alin. (1) al art. 48, Cap. VI din Legea- cadru nr. 330 din 5 noiembrie 2009, publicată în M.Of. nr. 762 din 9 noiembrie 2009.

Incepand cu 2010, nu se mai acorda asa ceva.
Buna ziua,
Am lucrat in invatamantul special, sunt pensionara. Am cerut adeverinta pentru al 13lea salariu, prime (2%), supravegheri la examene (capacitate, bacalaureat, titularizare) si mi s-a spus ca nu s-au platit contributii pentru niciuna din aceste activitati. Este posibil? Ma puteti lamuri?
Multumesc!
da, este posibil, in functie de legislatia in vigoare la data acordarii.
Inainte de 1993, au beneficiat bugetarii de acest salar 13?
Da, au beneficiat ..