Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna seara .

1. Pentru recuperarea taxei auto ce documente sunt nevoie? Se poate recupera taxa fara sa ajung in instanta? Am fost la ANAF si au spus ca nu au formulare pentru persoane fizice si ca doar prin instanta se poate recupera .
2. Se poate platii taxa auto in rate?
3. Se poate inmatricula masina prin instanta judecatoareasca ?
1-Pentru a incepe demersul de recuperare a taxei de prima inmatriculare trebuie sa alcatuiti un dosar care sa contina copii dupa :
- CI - titular autovehicul;
- Contract de vanzare-cumparare a masinii, factura fiscala
- Actele masinii din tara de origine, traduse si legalizate;
- Certificatul de inmatriculare al masinii;
- Cartea de identitate a masinii ;
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de ANAF;
- Chitanta care atesta plata taxei;
- Taxa de timbru judiciar in valoare de 39 lei
- Timbru judiciar de 0,3 lei
Durata procesului poate fi intre 6 şi 12 luni, in functie de gradul de incarcare al Tribunalului,
Exista deja precendente - cazurile Tatu si Nisipeanu judecate la Curtea de Justitie a Uniunii Europene, unde s-a stabilit clar cum trebuie interpretată legea.

2-Nu