Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Buna ziua
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari:
1) cu cat se reduce varsta de pensioare daca am in decizie 9 ani.5 luni si 10 zile lucrati cu grupa a II- a de munca ?( am lucrat aproximativ 11.5 ani in grupa II-a cu 80 si 90% lucrati din timpul efectiv)
2) Am 8 ani de pensionare gradul III de invaliditate,boala obisnuita. Cati ani mi se reduc din varsta standard de pensionare ? .( ma refer la pensionarea cea cu vechime in munca)
Va multumesc si LA MULTI ANI 2016 !
doru54, utilizator
La acest moment mai aveti pensie de invaliditate ?
Total stagiu de cotizare se compune dor din:
11 ani si 6 luni grupa II si 8 ani de pensie de invaliditate ?Sau mai aveti si alt stagiu ?
doru54 a scris:

Buna ziua
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la 2 intrebari:
1) cu cat se reduce varsta de pensioare daca am in decizie 9 ani.5 luni si 10 zile lucrati cu grupa a II- a de munca ?( am lucrat aproximativ 11.5 ani in grupa II-a cu 80 si 90% lucrati din timpul efectiv)
2) Am 8 ani de pensionare gradul III de invaliditate,boala obisnuita( la 1 martie 2016 fac 8 ani) Cati ani mi se reduc din varsta standard de pensionare ? .( ma refer la pensionarea cea cu vechime in munca, mai bine spus daca mi se scad din stagiu potential)
Va multumesc si LA MULTI ANI 2016 !

Sunt in continuare pensionat definitiv cu gradul lll.Am fost pensionat la 1 martie 2008. Sunt nascut la 18.08.1954. In decizia care am primit-o in 2008 de la casa de pensii scrie printre altele :
-total vechime 31 ani,5 luni
-stagiu potential 3 ani,7 luni
Dupa 1martie 2008 am mai lucrat 4 ani si jumatate cu contract de 4 ore/zi
Mai trebuie sa lucrez ca sa am cei 35 ani de munca cum cere legea ? sau mi se adauga ceva din timpul pensionarii ca sa fac cei 35 ani ?
Va multumesc frumos. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi !
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 63 de ani.
Indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani.