Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... programul prima casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

programul prima casa

va rog sa-mi raspundeti daca sotul meu are o casa dobandita inainte de casatoria noastra, eu pot aplica la Pogramul Prima Casa?
multumesc
Principalele conditii pe care trebuie sa le indeplineasca o persoana pentru a participa la programul Prima Casa sunt:

*
Sa nu detina in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoanel
*
Sa nu aiba in derulare un credit ipotecar,
*
Sa dispuna de un avans de 5% din pretul de achizitie a locuintei, daca pretul acesteia este mai mic sau egal cu 60.000 de euro.
*
Persoanele care doresc sa intre în acest program sse obliga sa constituie in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor, o ipoteca de rang I asupra locuintei achizitionate.

Au mai fost date explicatii asupra acestui aspect (raspunsul tinde sa fie NU, dar nu chiar atat de raspicat - depinde ce vor bancile sa priceapa din Ordonanta asta prost facuta..)
Pentru a nu trebui sa luam noi, de fiecare data, povestea de la capat, cititi si dvs. ce s-a mai scris, de exemplu aici ...

www.avocatnet.ro/content/for...
romascanu, moderator