Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratie neancepere activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratie neancepere activitate

buna ziua,
pentru o soc. nou infiintata 25.06.2009 ce nu a inceput activitatea pana la data de 30.06.09, este suficienta o declaratie sau este necesara intocmirea bilantului.
sunt declaratii tip la ITM pe care le completati, nu este necesar intocmirea bilantului.
nu inteleg exact despre ce declaratie la itm spuneti, adica ce legatura are itm-ul
Cu siguranta veti depune declaratie si nu bilant.
Pentru cele 5 zile din iunie , scadenta de declarare a obligatiilor, asa cum ati ales cf vector fiscal( declaratia cod 010 de la infiintare ) este la 25.07.2009.
Acum veti face o declaratie cf model :
Antet :
Declaratie
Subsemnatul(a) .. in calitate de asociat ( sau asociat unic) al ... , avind capital social de ... declar pe proprie raspundere ca societatea nu a avut activitate de la data infiintarii pina la 30.06.2009.

SE face in doua ex, unul la Dvs cu viza ANAF, unul ramine la ANAF.

Termenul de depunere este 14 august 2009.
scuze la finante.
scuze eram prinsa si cu alt subiect referitor la dr.muncii.
Aveti si obligatia depunerii declaratiei 100, in zero, in functie de ceea ce ati declarat la infiintare, impozit pe profit sau venit, desi inclin sa cred ca profit.
Iar daca v-ati declarat platitor TVA, decont 300, trimestrial, tot in zero.
Data limita a fost 27.06, dar daca nu le-ati depus, urgentati, nu lasati sa mai treaca timpul.