Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limita de varsta, varsta+grupa 2a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limita de varsta, varsta+grupa 2a

Buna ziua. Scriu acest post in numele tatalui meu. Am citit "Legea pensiilor 2008" si nu am gasit nici o referire la grupa 2a, ci doar condii de munca deosebite si foarte multe trimiteri la diferite articole... Spuneti-mi va rog cand se va indeplini data legala de pensionare.
Mentionez ca sunt nascut in
februarie 1952,
am 40 de ani cotizati (vechime) si
6 ani si 6 luni grupa 2a.

Conform anexei nr.3 "Varstele standard de pensionare si stagiile minime pe perioada aprilie 2001 - martie 2015" indeplinesc conditiile in intervalul aprilie 2009 - iulie 2009.
63 si 7 luni minus 6 ani si 6 luni vechime = varsta de pensionare Confirmati-mi va rog acestea! In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat!!!
Tatal dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 64 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim este de 15 ani.
Varsta standard de pensionare este redusa cu 1 an pentru cei 6 ani lucrati in grupa II de munca.

Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare, poate beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.

In conditiile depasirii cu 10 ani a stagiului complet de cotizare, va putea beneficia de pensie anticipata tot la 60 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Vreau sa corectez o informatie. Am scris direct echivalentul la grupa 2a. Precizez ca tata are 21 ani lucrati in grupa a 2a fiind trecuti in cartea de munca echivalat 6 ani.
Va intreb anii de grupa se scad din 65 de ani sau din 63,7 conform esalonarii?

Pentru perioada aprilie 2009 - iulie 2009 varsta de iesire la pensie este de 63 de ani si 7 luni. (Anexa 3 - Legea pensiilor 2008 , Editura Confisc)
Inseamna ca tatal dvs. nu a lucrat 21 de ani in grupa a II-a de munca in procent 100%. Vor fi avuti in vedere la calculul pensiei cei 6 ani, asa cum este mentionat in carnetul de munca.

Anii lucrati in grupa nu se scad din varsta standard de pensionare. Reducerea varstei standard se face conform cap. B, sectiunea VIII, art. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001 coroborat cu art. 42 din Legea nr. 19/2000.

Varstele standard de pensionare si stagiile complete si minime de cotizare esalonate in functie de data nasterii le gasiti in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001.

Anexa 3 a Legii nr. 19/2000 prezinta cresterea varstelor de pensionare, pornind, pentru barbati, de la 62 ani si ajungand la 65 de ani.

Puteti citi mai multe despre cele doua anexe in forumul "pensionari...".

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Am citit aceste ordine. M-ati luminat! Vreau sa va mai intreb, daca acesti 6 ani sunt trecuti in cartea de munca pe baza ordinului 50/90 anexa 2, pct. 34, sunt sigur luati in considere?
Am citit ca acest ordin a fost abrogat. Este adevarat ca intreg ordinul a fost abrogat sau doar cateva "puncte"?

Va multumesc din suflet pentru aceste informatii !
HoriaC, utilizator
Credeam ca ati deschis un topic nou aici si am "pierdut" toate informatiile. :)

Cei 6 ani sunt, cu siguranta, avuti in vedere la calculul pensiei. Ordinul nr. 50/1990 a fost abrogat dar calcularea unei pensii nu inseamna, de fapt, o permanenta calatorie in trecutul unei persoane, in perioade in care au fost aplicabile alte acte normative?
Punctul 34 apare in anexa 2 a Ordinului nr. 50/1990.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea