Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Taxe si impozite pentru un angajat ONG ?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Taxe si impozite pentru un angajat ONG ?

Buna ziua, incerc sa imi dau seama daca e mai rentabil sa imi fac o asociatie ong sau un srl d pentru un centru de zi .
1. Ce taxe si impozite se platesc pentru angajatii unui ong ?
2.Ce taxe si impozite platesc fondatorii ong pe profitul realizat?:sorry:
Multumesc !
Daca doriti sa obtineti profit personal de pe urma unei astfel de activitati, e bine sa va infiintati un srl clasic, caci din ong nu puteti sa scoateti bani pentru ca acolo tot castigul ramane la dispozitia ong-ului.
Pe de alta parte, nu puteti sa atrageti sponsorizari care sa va ajute la acoperirea unor cheltuieli, pentru ca asta o puteti face doar pe ong.
Procedura de angajare personal cu contract de munca este similara in ambele cazuri, la fel si impozitarea.
Fiscalitatea pe salariati e identica si la SRL si la ONG.
La ONG veniturile din activitate economica se supun impozitului pe profit mai putin cele sub 15000 EUR/an dar nu mai mult de 10% din veniturile de tip non-profit. Insa acest venit net din activitatea economica nu se poate acorda ca dividente membrilor / fondatorilor, se poate folosi la plata de salarii dar cu toata taxarea aferenta...
SRL se impoziteaza dupa caz pe profit sau pe veniturile microintreprinderilor, si profitul net ramas e supus impozitului pe dividente...
Nu e asa de usor calculul ce forma e mai avantajoasa, depinde de factori concreti... nu exista raspuns general. pe ONG daca e centru de zi trebuie sa aveti si alte surse de venit decat plata serviciilor de catre beneficiari...