Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Crestere 50% a punctului de pensie pt gr 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Crestere 50% a punctului de pensie pt gr 1

La multi ani!
Am o nelamurire: am inteles ca cei care au beneficiat de OUG100/2008 nu mai primesc acum cresterea cu 50% a puctului de pensie. Pensia de baza , careia i s-a aplicat OUG 100/2008 si pensia de baza careia i se aplica actuala crestere cu 50% apunctului de pensie, au valori discrepante.
Daca dupa un stagiu complet de cotizare in gr 1, la calcularea pensiei se aplica legi diferite, nu se creeaza o inechitate?
Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Cei carora li s-a aplicat majoarea prin aplicarea O.U.G.100/2008, nu au ramas doar cu aceasta majorare.
Li s-a mai acordat si diferenta de pana la 50% prin aplicarea prevederilor art.169 din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011.
Multumesc pt raspuns.