Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... punctaj suplimentar acordat pentru grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

punctaj suplimentar acordat pentru grupa I de munca

Se acorda punctajul suplimentar pentru grupa I de munca pentru pensia suplimentara
conform OUG100/2008 si legea 263/2010 pe care o are in plata la Casa Teritoriala de pensii avand in vedere ca pensia pentru limita de varsta este acordata de Casa sectoriala de pensii a MAPN,pensionarul avand un stagiu de cotizare realizat de 40 ani din care cadru militar 24 ani, civil 16 ani si a lucrat in grupa I de munca 6 ani ?
Cand si-a deschis drepturile(de cand este pensionar) ?
din 1990
Asta inseamna ca,i s-au aplicat prevederile O.U.G.100/2008 in luna octombrie 2008.

O.U.G.100/2008:

a) octombrie 2008, in cazul persoanelor ale caror drepturi de pensie s-au deschis pana in anul 1990 inclusiv;

I s-au acordat 3(ani de spor)x0,5=1,5 puncte

Incepand cu 01/01/2011 i s-au aplicat prevederile art.169 din legea 263/2010

Legea 263/2010

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;

(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.

Pentru pensia suplimentara nu se acorda punctaj suplimentar.
In anul 2008 nu a beneficiat de punctaj suplimentar.Incepand cu 01.01.2011 beneficiaza de punctaj suplimentar aplicat pentru pensia pentru limita de varsta avand in vedere ca s-a luat in calcul atat stagiu de cotizare cat a lucrat ca militar cat si ca civil conform legii 263/2010.Pana la data de 01.01.2011 pensia pentru limita de varsta a fost calculata dupa legea speciala si nu a fost luat in calcul stagiul de cotizare ca civil. Acordarea punctajului suplimentar pentru grupa de munca s-a aplicat in 2 etape succesive, care au fost reglementat de OUG100/2008 ,respectiv Legea 263/2010.Practic nu beneficiaza decat de a 2 a etapa a majorarii punctului de pensie.
A primit toata majorarea intr-o singura transa.