Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 0,03 in aer
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 0,03 in aer

Buna ziua, am avut un accident din vina altuia, si la testare mi-a iesit alcoolemia 0,03 in aer. Politistul a zis ca nu e nici o problema, am fost la spital, mi-a luat 1 proba sange si astept rezultatul. Este adevarat ca pana in 0,1 nu este nici o problema ? Este vreo posibilitate sa creasca de la 0,03 in aer la peste 0,1 in sange ? Am baut un pahar pe la 22.30 si proba din respiratie a fost la 24 si cea de sange la 1 ? Politistul a zis ca nu e nici o problema si mi-a dat si permisul inapoi. Mentionez ca vinovatul a fost la spital cu zgarieturi la cap. La Politie l-a pus sa dea declaratie ca-si asuma vina. Daca iese peste 0,1 e caz penal daca e accident cu victime ?
tweetyc5, utilizator
Nu trebuie sa va faceti probleme....politistul a procedat corect.
si inca ceva, la declaratii sa spuneti ca in seara respectiva ati mancat o salata si ati folosit otet;) (poate chiar asta a fost realitatea).