Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... construirea unei case in livada
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

construirea unei case in livada

Buna ziua!
vreau sa construiesc o casa intr-o livada la tara. Este un teren de 1 ha intr-o zona de deal mostenit. As vrea sa pastrez livada si sa fac doar putin loc pentru casa.Terenul este extravilan, la 500m de sat. trebuie transformat in intravilan? se poate face lucrul asta avand in vedere ca nu este chiar langa sat? As putea construi pe extravilan? ce fel de constructii sunt permise intr-o livada? care ar fi solutia cea mai rapida si ieftina dar sa se poata si locui?
solicitati de la primarie un certificat de urbanism prin care o sa vedeti ce documente sunt necesare. Probabil o sa fi solicite un PUZ pentru trecerea terenului din extravilan in intravilan si schimbarea in teren destinat pentru locuinte.
dar nu se poate construi nimic direct pe extavilan? cabana, ceva.. imi spusese cineva ca s-ar putea ceva care sa fie declarat hambar, constructie utilitara dar nu stia detalii. Stiti ceva despre asta?