avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat sunt taxele salariale pentru jumatate de norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat sunt taxele salariale pentru jumatate de norma

As dori sa stiu cat sunt taxele salariale, integrale, pentru program de lucru 4 ore pe zi pentru salariul minim pe economie. Mentionez ca am un loc de munca cu 8 ore care este serviciul de baza si inca un loc de munca cu patru ore. vreau sa stiu pentru aceste patru ore cat platesc eu si angajatorul taxe salariale
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 4 Ianuarie 2016
Se platesc aceleasi taxe ca si pentru o norma intreaga insa raportate la salariul primit.

PENSII – CAS:
– 15,8% – conditii normale de munca, 20,8% – conditii deosebite de munca, 25,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
– 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contribuțiilor datorate de angajat)

SANATATE – CASS:
– 5.2% (angajator)
– 5.5% (angajat)
– 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor

SOMAJ:
– 0.5% (angajator)
– 0.5% (angajat)
– 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Impozit pe venit - 16%

Contributia pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator intre 0,15% si 0,85%,

In schimb, nu veti beneficia de deducere personala decat la locul de munca unde aveti functia de baza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl-d taxe si impozite ? zpk zpk Buna seara, ce taxe si impozite trebuie sa platesc pentru un angajat daca imi deschid un srl d? Multumesc !:sorry: (vezi toată discuția)
Modificari contributii? iulianaandre iulianaandre as vrea si eu sa stiu dc pentu luna februarie, inafara de contributia pt pensii s-a mai modificat ceva.din ce am cauta a reiesit k nu. da totusi as vrea sa fiu ... (vezi toată discuția)
Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)