Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Demolare casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Demolare casa

Buna ziua ,
Am mostenit o casa batraneasca si as dori sa o demolez, sa construiesc alta noua .
Ce documente imi tebuie ca sa o demolez si care sunt taxele de achitat.
multumesc .
Procedura privind obtinerea autorizarii executarii sau desfiintarii constructiilor se gaseste reglementata in Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor, republicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 933 din 13/10/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, si in Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991, aprobate prin Ordinul nr. 839/2009.
Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare, emisa in conditiile legi, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil – teren si/sau constructii – identificat prin numar cadastral- in cazul in care legea nu dispune altfel.
Va revine dreptul in calitate de proprietar sa executati proiect tehnic constructie noua
In baza proiectului,urmeaza sa solicitati oficial serviciului urbanism din primarie emiterea de autorizatie dezafectare/desfiintare constructie ,autorizatie constructie si certificat de urbanism