Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie partial anticipata

vreau sa stiu, daca la iesirea la pensie anticipata se ia in calcul si un contract de 2 ore la o alta firma ca vechime in munca sau se calculeaza doar la iesirea la pensie la limita de varsta , mentionez ca am 2 locuri de munca, al doilea sunt incadrata cu 2 ore si unde se platesc toate darile la stat. multumesc !
buna ziua, revin cu inrebarea la care nu am inteles raspunsul si anume daca doresc pensie partial anticipata , pentru 1 an care-mi lipseste la cotizatie , de ce sunt penalizata cu 43,5 %
mi se pare o eroare avind vechimea de 37 ani si 9 , si 1 an de somaj, sa inteleg , ca somajul nu se ia in calcul ?multumesc !
37 de ani si 9 luni + an somaj = 38 de ani si 9 luni de stagiu.
Pentru pensie anticipata(fara penalizare) conditia de stagiu este de 39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.
Daca nu indepliniti acesta conditie pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 43,5% la momentul(01/07/2017).
Si o zi daca va lipseste din conditia de stagiu tot aceeasi penalizare vi se aplica.
Va multumesc din suflet, petru amabilitatea de a-mi raspunde , am inteles , va doresc numai bine si un an plin de impliniri ! cu respect ELENA.