avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie partial anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie partial anticipata

vreau sa stiu, daca la iesirea la pensie anticipata se ia in calcul si un contract de 2 ore la o alta firma ca vechime in munca sau se calculeaza doar la iesirea la pensie la limita de varsta , mentionez ca am 2 locuri de munca, al doilea sunt incadrata cu 2 ore si unde se platesc toate darile la stat. multumesc !
Cel mai recent răspuns: elenaca , utilizator 18:00, 9 Ianuarie 2016
buna ziua, revin cu inrebarea la care nu am inteles raspunsul si anume daca doresc pensie partial anticipata , pentru 1 an care-mi lipseste la cotizatie , de ce sunt penalizata cu 43,5 %
mi se pare o eroare avind vechimea de 37 ani si 9 , si 1 an de somaj, sa inteleg , ca somajul nu se ia in calcul ?multumesc !
37 de ani si 9 luni + an somaj = 38 de ani si 9 luni de stagiu.
Pentru pensie anticipata(fara penalizare) conditia de stagiu este de 39 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat.
Daca nu indepliniti acesta conditie pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 43,5% la momentul(01/07/2017).
Si o zi daca va lipseste din conditia de stagiu tot aceeasi penalizare vi se aplica.
Va multumesc din suflet, petru amabilitatea de a-mi raspunde , am inteles , va doresc numai bine si un an plin de impliniri ! cu respect ELENA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare ContSters341686 ContSters341686 Buna ziua; Sunt nascuta in luna februarie 1959 si am o vechime in campul muncii de 35 de ani si 8 luni vechime neintrerupta in conditii normale de munca si 1 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata elet_mm58 elet_mm58 Va rog sa imi spuneti cand as putea sa ma pensionez anticipat fara penalizare. Sunt femeie nascuta in 1958.06.29, am vechime in munca 36 ani, 10 luni si 15 ... (vezi toată discuția)
Pensie redinciucconstantin redinciucconstantin femeie nascuta 20-01-1960 vechime 33ani si6luni la gr2 15ani virsta 53 cind va iesi la pensie de drept ,anticipat ,si anticipat partial (vezi toată discuția)