Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... fisa de instructaj SSM si SU
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

fisa de instructaj SSM si SU

Buna seara,

am 2 intrebari legate de fisele de instrucatj SSM, respectiv SU:

1. Se poate semna, la sectiunea "Persoana care a verificat instructajul" de catre o persoana care la data efectuarii instructajului nu era in firma? Mai concret - o p[ersoana angajata in decembrie, ierarhic superioara si pe linie directa pentru cel instruit, poate semna instructajele efectuate instruitului in lunile august-septembrie?>

2. Este adevarat ca instructajul la angajare si cel pe post al noilor angajati se poate realiza pana in 5 ale lunii urmatoare? Exemplificativ - unei persoane angajate in 15.11.2015, i se completeaza efectiv fisa de instructaj in 05.12.2015 (atat cu datele legate de titular, cat si cu cele legate de instructajul efectiv realizat - chiar si cel introductiv). Cum este corect sa se procedeze?

Multumesc in avans.
1.Verificarea instruirii se face de catre seful ierarhic al celui care a facut instruirea, la data efectuarii instruirii.
2.instruirea introductiv generala la angajare se face in prima zi , respectiv in data din CIM ca fiind data inceperii activitatii. Instruirea la locul de munca se face a doua zi dupa instruirea introductiv-generala. Instrurea periodica se face in conformitate cu programul de instruire aprobat.
@suciu_diana
Sa nu incercati sa puneti vreun angajat sa semneze documente datate anterior angajarii acestora in societate (exceptie cele necesare angajarii). Daca sunt descoperite de inspectorii ITM va alegeti cu amenzi pt "munca la negru".
Nu trebuie facute "exceptii" de niciun fel. Toate sunt la fel de riscante. Documentele se semneaza numai la data prestarii activitatii, nici anterior, nici dupa aceasta data.
@gigipopa
CIM, fisa postului, informarea priv clauzele cuprinse in CIM, acte medicale, etc se semneaza anterior inceperii activitatii sau unele, chiar anterior semnarii CIM.
M-am referit la data instruirii ssm, a prelucrarii unor materiale referitoare la ssm, etc., strict legate de discutia deschisa.