Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere preturi magazin
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere preturi magazin

Buna ziua ! Va rog sa ma indrumati, cum anume se procedeaza pentru reducerea preturilor de vanzare la un magazin care are ca obiect de activitate vanzarea detaliata a articolelor de imbracaminte si incaltaminte ( noi nu second).
Va multumesc anticipat !
CrisSuciu, utilizator
Reducere de pret nu poate fi sub pretul de achizitie.

Pentru modificarile de pret singulare se foloseste Procesul Verbal de modificare de pret.

In cazul modificarilor de pret care afecteaza intregul stoc se mai poate emite urmatoarele acte/decizii:
- decizia administratorului privind reducerea de pret
- inventarierea produselor (conform cu reglementarile in vigoare - OMFP 2861/2009) cu liste de inventariere, inregistrarea in contabilitate a eventualelor diferente cantitative constatate (sold), proces verbal de inventariere in care se va consemna noile preturi

Exemplu - monografie contabila:

- pret cumparare fara TVA = 1000 lei
- pret de vanzare cu amanuntul (inclus tva neexigibila) = 1560 lei alcatuit din (pret de achizitie = 1000 lei + adaos comercial = 300 lei) x tva neexigibila = 260 lei

Pretul noua stabilit: 1460 lei
Diferenta de 100 lei (1560 lei - 1460 lei) se inregistreaza in contabilitate (cu minus):
371 = % - 100 lei
378 - 83.34 lei (100 lei - 16.66 lei)
4428 - 16.66 lei (100 lei * 20 / 120)

Rezulta: - adaos comercial nou: 216.66 lei (300 lei - 83.34 lei)
- TVA neexigibila nou: 243.34 lei (260 lei - 16.66 lei).

Va multumesc !!!