avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere la tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere la tva

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
o societate comerciala incardrata ca microintreprindere neplatitoare de tva care desfasoara comert cu produse alimentare si nealimentare atinge in luna aprilie 2016 cifra de afaceri de 220.000.
conform legislatiei este obligata sa treaca la tva.
la data de 30.04 stocul de marfa este de 50000 lei format din produse alimentare si nealimentare(cota 9 si respectiv 20).
in mod normal societatea are dreptul sa deduca tva aferent stocul de marfa. cum facem departajarea pentru a deduce tva pentru ca nu se stie cat din cei 50000 sunt cu 9% si cat cu 20%. care ar fi inregistrarile contabile care ar trebui facute?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ioana0008 , utilizator 12:31, 18 Aprilie 2016
Trebuie facuta inventariere.

Presupun ca nu o sa schimbati preturile.
4426 = 4428 cu T.V.A. aferenta pretului de achizitie (valoarea de la furnizor);
378 = 4428 cu T.V.A. aferenta adaosului comercial
multumesc frumos. dar marfurile sunt inregistrate la pretul de achizitie care include tva+adaos comercial. cum determinam pretul de achizitie fara tva ca sa stim cat tva deducem si cat tva avem in 4428?pentru determinarea adaosului comercial este relevat soltul creditor al contului 378 la care ar trebui aplicata cota de tva pentru obtinerea tva neexigibil?
multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Aprilie 2016
ioana0008, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere neplatitor-platitor tva iclaudia19 iclaudia19 buna seara, care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva in momentul in care se face trecerea de la neplatitor la platitor tva...sold 371-27872.8 ... (vezi toată discuția)
Neplatitor tva devine platitor animis animis Buna ziua, Am o societate care trebuia sa devina platitoare de TVA din 01.11.2011 dar deoarece nu am observat la timp si am depus cu intarziere 010 am primit ... (vezi toată discuția)
Noul tva in comertul cu amanuntul cristianasiia cristianasiia as dori sa stiu care sunt inregistrarile ce trebuie facute in privinta tva-ului neexigibil,odata cu introducerea tva-ului de 24% (vezi toată discuția)