Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... evaluare apartament, urgent
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

evaluare apartament, urgent

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca e posibil.
Dorim sa cumparam un apartament prin credit ipotecar, ne-am inteles cu vanzatorul asupra unui pret informativ, urmand ca banca sa trimita evaluatorul cu care colaboreaza pentru a intocmi acel raport de evaluare necesar contractarii creditului de catre noi (eu si sotul) .
Evaluatorul a venit si a evaluat apartamentul, suma fiind cu 10.000 euro mai mica decat am vorbit noi initial cu vanzatorul( fara a incheia nici un act).
Intrebarea mea este: aceasta suma data de evaluator reflecta valoarea reala de pe piata sau este mai mica ?( adica evaluatorul face raportul si trece o suma mai mica decat cea reala , pentru ca asa ii cere banca?)
Imi cer scuze daca nu m-am exprimat foarte clar.
Va multumesc.
Evaluarea se face in functie de normativele legale.
Este posibil ca valloarea stabilita de catre evaluator sa fie mai mare decat cea ceruta pe piata imobiliara, trebuind sa o suportati din buzunarul d-voastra.
Sincer sa fiu nu inteleg unde bateti?!B-)
Si nu va luati dupa Dl.Gabescu fiindca nu exista nici un normativ legal care sa impuna evaluatorului o anumita valoare! Vorbeste sa se afle in treaba! iar chestiunea cu e posibil ca evaluarea sa fie mai mare decat valoarea ceruta pe piata este efectiv o aberatie! Evaluatorul stabileste valoarea de piata , nicidecum valori mai mari!
Il rog pe Dl.Gabescu sa se abtina sa faca afirmatii din domenii care ii sunt profund necunoscute!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
ellymer a scris:

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca e posibil.
Dorim sa cumparam un apartament prin credit ipotecar, ne-am inteles cu vanzatorul asupra unui pret informativ, urmand ca banca sa trimita evaluatorul cu care colaboreaza pentru a intocmi acel raport de evaluare necesar contractarii creditului de catre noi (eu si sotul) .
Evaluatorul a venit si a evaluat apartamentul, suma fiind cu 10.000 euro mai mica decat am vorbit noi initial cu vanzatorul( fara a incheia nici un act).
Intrebarea mea este: aceasta suma data de evaluator reflecta valoarea reala de pe piata sau este mai mica ?( adica evaluatorul face raportul si trece o suma mai mica decat cea reala , pentru ca asa ii cere banca?)
Imi cer scuze daca nu m-am exprimat foarte clar.
Va multumesc.

Valoarea data de evaluatorul bancii este valoarea pe care acel evaluator o considera a fi corecta. Nu este nici valoarea cu care se vinde apartamentul si nici valoarea pe care i-o impune banca!
Imi este greu sa va explic in cateva randuri cum se face o evaluare imobiliara dar voi incerca . Exista mai multe metode de evaluare si evaluatorul are dreptul sa isi aleaga ce metode foloseste ! In functie de metodele folosite este posibil ca valoarea sa fie mai mica sau mai mare ! Oricum , banca cere obligatoriu evaluarea prin metoda comparatiei de piata cel putin ca fiind una dintre metodele folosite! Fapt ce inseamna ca evaluatorul a comparat proprietatea pe care doriti sa o cumparati cu altele similare aflate la vanzare in acest moment pe piata!
De un lucru trebuie sa fiti sigur: nu exista 2 evaluari cu aceeasi valoare fiindca sunt NULE DE DREPT! Evaluarea este opinia evaluatorului subiectiva asupra valorii de piata a unei proprietati!
SUCCES!B-)
PS > Asta nu inseamna ca va pacaliti daca dati mai mult cu 10.000 euro pe acea casa , ci doar ca banca nu vi-i va acorda cu titlu de imprumut!B-)
Stimate d-le Grigore, va multumesc pentru raspuns, realmente m-a ajutat mult.
Eu am fost socata cand am vazut aceasta diferenta totusi mare de 10.000 de euro.Adica sotul meu a vrut neaparat acest apartament, am cazut de acord , in cele din urma la 60.000 euro si cand a venit evaluatorul si a zis de 50.000 , mi-a cam dat de gandit, am zis ca ceva nu e in regula, e prea mare diferenta, desi vanzatorul sustine ca aceasta valoare nu e cea reala, de piata , ca e un fel de ''tertip" al bancii.
Acum, dvs.ca specialist in domeniu, cu siguranta stiti mai bine, explicatia dvs mi se pare pertinenta, probabil suma reala e undeva intre cele doua, sper doar sa nu ne "pacalim" prea rau, vanzatorul (ruda, din pacate) nu vrea sa mai lase din pret, iar eu nu stiu daca e cazul sa mergem mai departe , sau sa oprim totul, cat inca se mai poate.
Scuze....v-am plictisit...dar sunt "terminata" , sunt multi bani la mijloc si n-as vrea sa luam teapa.
Nu m-ati plictisit , nici nu se pune problema in acest fel!
Cautati ca sa fiti convinsa de valoare un apartament in acelasi imobil cu cel in care vinde ruda sotului dvs! Sau intr-un imobil vecin.
Asa veti putea face o comparatie!B-)