Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... judecatorul recuzat in penal are dreptul sa efectueze ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

judecatorul recuzat in penal are dreptul sa efectueze acte de procedura pe parcursul judecarii cererii de recuzare?

Judecatorul recuzat in penal are dreptul sa efectueze acte de procedura pe parcursul judecarii cererii de recuzare?
Buna ziua!

Potrivit art. 67 alin. (6) din Legea nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală, „(...) judecătorul de drepturi şi libertăţi, judecătorul de cameră preliminară sau completul în faţa căruia s-a formulat recuzarea, cu participarea judecătorului recuzat, se pronunţă asupra măsurilor preventive (...)”.

La mulți ani și toate cele bune!
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Eram sub impresia ca era ca-n civil...

Unde specifica legea ca cererea de recuzare nu suspenda judecata?

EDIT: totusi nu cred ca nu se suspenda sedinta daca nu scrie in lege. In cazul in care legea nu prevede sau e neclara, se suplineste procedura cu dreptul comun, adica NCPC...
eusaisapte, utilizator