Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Termen de contestatie dizpozitie primar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Termen de contestatie dizpozitie primar

Buna ziua!
Vas rog sa imi spuneti in ce termen pot fi contestate dispozitiile unui primar si care art/act normativ prevede?
Multumesc
Despre ce dispozitie este vorba?
Vezi dispoziţiile din:
- Legea nr. 554/2004: art. 1, art. 2, art. 7 si art. 8 din .
- Legea nr. 215/2001: art. 23 şi art. 36

Daca actul Dvs. este dat în vederea executării legii, mai concret în vederea executării atribuţiilor de administrare a domeniului public şi privat al comunei, atribuţii conferite de legiuitor consiliilor locale prin art. 36 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 215/2001, atunci el îndeplineşte toate condiţiile actului administrativ, astfel cum a fost el definit prin art. 2 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 554/2004

Potrivit art. 7 alin. 1 din Legea nr. 554/2004, înainte de a se adresa instanţei de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim printr-un act administrativ individual trebuie să solicite autorităţii publice emitente sau autorităţii ierarhic superioare, dacă aceasta există, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.

Potrivit art. 109 alin. 2 C.p.c. coroborat cu art. 7 din Legea nr. 554/2004, procedura prealabila administrativa este reglementata ca o condiţie de exercitare a dreptului la acţiune in contenciosul administrativ, a cărei neîndeplinire in termenele si condiţiile prevăzute de lege atrage inadmisibilitatea acţiunii.
legalmgm, utilizator
In mod normal ar fi trebuit sa va fie trecut in dispozitie si termenul de contestatie.
Termenul stipulat in lege este de 30 zile de la data comunicării actului.
Este vorba de dispozitie numire secretar.
Multumesc pt raspunsuri